Diş sağlığınız ile ilgili herşeyi sorun...

Diş Protezleri

Diş Protez

 

 

Diş protez tedavisi, bir yahut daha fazla dişini kaybeden hastalarda, bu dişlerin telâfi edilmesi için uygulanır. Sağlıklı dokuların ve dişlerin eski işlevlerini bu protezler üstlenir. Çiğneme fonksiyonunu iyileştiren ve estetik görünümü düzelten bu apareyler, var olan dokuların muhafaza edilmesinde de önemli bir yer tutar.

Diş Protezlerinin Avantajları Nelerdir?

Diş eksikliği bulunanlar veya doğal diş yapısı bozulanlar protez tedavisiyle çözüme kavuşur. Bu yapay dişler gerçek dişleri taklit ederek onların estetik görünümünü ve fonksiyonelliğini kişiye tekrar kazandırır.

Kazalar, diş eti hastalıklarının zamanında tedavi edilmemesi gibi faktörlere bağlı olarak diş kayıpları gerçekleşebilir. Bu durumlarda ise devreye diş protezleri girer.

Bunlar kemik rengine göre uygun tonlarda üretilir. Onun için doğal bir görünüm sunmayı başarırlar. Kırılan, renk değişikliğine uğrayan, şekil bozukluğu meydana gelen dişlerdeki deformiteleri ortadan kaldırırlar.

Dış sıkma (diş gıcırdatma) alışkanlığı bulunan kişilerde de tedavi protez uygulaması ile sağlanır. Çene bölgesinde veya yüzde oluşan yumuşak-sert doku kayıpları yine protez ile telâfi edilir.

Diş Protezi Çeşitleri

Bunları sabit protezler ve hareketli diş protezleri olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

  • Sabit Protezler:

Kron ve köprü olarak tasnif edilen bu bu protezler, bir kez yerleştirildikten sonra hasta tarafından çıkarılamaz. Full metal veya metal destekli porselen gibi türlere ayrılır.

  • Hareketli Protezler:

Bunlar da kendi içerisinde; geçici protezler, tam protezler, bölümlü protezler şeklinde gruplandırılır. İmplant veya diş üzeri protezler de hareketli olarak tasarlanır.

Geçici protez uygulamasına diş çekiminden sonra ihtiyaç duyulur. Overdenture protez çeşitleri ise doğal diş köklerinin üzerine yerleştirilerek kullanılır.

Diş Protezi Fiyatları

Yaşam kalitesine olumsuz etkide bulunan protezler yapısal kusurları ortadan kaldırır ve estetik kaygıları giderir. Bundan dolayı maliyetini fazlasıyla hak ettiği söylenebilir.

Ancak diş protez fiyatları konusunda sabit bir ücretlendirme politikası yoktur. Tercih edilen protez çeşidinin ne olduğu, protez malzemesi, sayısı gibi faktörlere göre fiyat değişir.

Bu hususta en doğru bilgiye Dentaloji hekimleriyle görüşerek ulaşabilirsiniz. Doğru tanı ve etkin tedavi hizmetleriyle dental sektörün ilk tercihlerinden biri olan Beylikdüzü dişçi kliniğimiz size de en iyi şekilde yardımcı olmaya hazırdır.HEKİMLERİMİZE SORUN

Uzman hekimlerimiz sizlerden gelen soruları cevaplıyor.

RANDEVU FORMU

!
!
!

SORU FORMU

!
!