Diş sağlığınız ile ilgili herşeyi sorun...

Laminate Veneer ( Yaprak Diş )

 

PORSELEN LAMİNA ( YAPRAK DİŞ ) NEDİR ?

            Günümüzde gülüşünden memnun olmayan , toplum içinde çekinerek gülümseyen  ve dişlerindeki  renk veya şekil bozukluğu sebebiyle özgüveni azalan birçok hasta, diş hekimlerine gülüş tasarımı için başvurmaktadır. Gülüş Tasarımı nedir ? Gülüş Tasarımı nasıl yapılır ? gibi sorular son zamanlarda sosyal medyada da en çok merak edilen ve araştırılan Diş Tedavi konularındandır. Gülüş Tasarımında en sık tercih edilen tedavi seçeneklerinin başında gelen  Porselen Laminalar en çok merak edilen tedavidir.

Peki Porselen Lamina yada Laminate Veneer nedir ? 

        Lamina Latince yaprak anlamına gelir. Dişlerin kesilmeden yalnızca ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilmesiyle uygulanan ve sağlam diş dokusunun minimum şekilde kaybedildiği tekniktir. Bu inceltilen bölgeye porselen diş laminalarının yapıştırılma uygulamasıdır.   

            Gülerken ağız dolusu gülümsemeye çekinen hastalarda birçok sebep olabilir.

Örneğin;

  • “Dişlerim aralıklı , aradaki boşluklar beni rahatsız ediyor.” yada Dişlerim Çapraşık
  • "Dişlerim sağlıklı ancak hafif çapraşıklıkları var, Ortodonti tedavisi istemiyorum başka ne yapabiliriz.”
  • “Dişlerimin formundan memnun değilim , sadece yüzüme daha uygun diş şekli olsun ve kalıcı beyazlık istiyorum.”
  • “Daha önce kullandığım ilaçlar sebebiyle renklenmeler oldu ve dişlerimi her gün düzenli fırçalıyorum ama renklenmeyi geçiremiyorum .”

Peki ne yapabiliriz ? gibi bu soru cümleleri ve buna benzer birçok soru cümlesi Diş Hekimlerinin en sık karşılaştığı sorulardır.  Bu hasta şikayetleri hem estetik hem de doğal bir görünüm sağlamak için Diş Hekimlerinin ilk tedavi seçeneği PORSELEN LAMİNA'lardır. Porselen Laminalar Sigara, çay, kahve renklendirici gıdalar ile renklenme yapmaz, renklenme olsa bile diş fırçalama ile geçecektir. Metal içermedikleri için uzun vadede diş etlerinde gri renk yansıtmazlar. İnce oluşu ve ışık geçirgenliği sayesinde hastalar en doğal gülüşü yakalar ve fotoğraflarda gülüşlerini asla saklama ihtiyacı duymazlar. Birçok hasta için en ideal tedavi seçeneği olsa da UYGULANMAMASI GEREKEN durumlar da olabilir. Diş Hekimlerinin teşhislerinde önemle üzerinde durdukları konu ise;  hasta için en ideal, en iyi, ve en doğru olan planlamayı yapmakla başlamaktadır.

Hangi Durumlarda Laminate Veneer Yapılamaz?

  • Hastada kapanış bozukluğu varsa, Alt Çene önde veya dişler baş başa kapanıyorsa,
  • Dişte yeterli Mine dokusu yoksa,
  • İleri dereceli Florozis (dişlerde sarı beyaz lekeler) varsa,
  • İleri derecede renklenmeler (Laminate Veneerlerin renk yansımasını kapatamayacağı durumlar) varsa
  • İleri dereceli Diş Sıkma ve Gıcırdatma  gibi durumlar varsa,

 Laminate Veneer ( Yaprak Diş ) yapılması uygun olmayacaktır.

Tedavi Süreci Nedir?

            Diş tedavilerinde sonuç kadar süreçte önemlidir. Lamina (Yaprak Diş) tedavisi yapılırken en az 2 seans gereklidir. Genellikle 7-10 gün içerisinde tedaviler tamamlanmaktadır. Tedavinin İlk aşamasında Diş yüzeyleri pürüzlendirilerek hazırlanır ve ölçü alınır. Hastanın ne istediği de göz önünde bulundurularak form ve renk tasarımı yapılır. Bu süreçte hastalarımıza geçici laminalar yapılır. Böylece sosyal hayatı etkilenmemiş olur. Yapılan tasarımlar doğrultusunda hazırlanan Laminalar prova seansında hasta onay  verdiği taktirde yapıştırılır.

Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Porselen Lamina  yaptıran hastalar, normal ağız hijyeni prosedürlerine devam etmelidirler.  Diş Hekimleri, hastaları için hazırlanan gece plağını ilk 1 ay boyunca kullanmalarını istemektedirler.HEKİMLERİMİZE SORUN

Uzman hekimlerimiz sizlerden gelen soruları cevaplıyor.

RANDEVU FORMU

!
!
!

SORU FORMU

!
!