Diş sağlığınız ile ilgili herşeyi sorun...

Ağız Kokusu ( Halitosis )

AĞIZ KOKUSU ( HALİTOSİS)

             Birçok insan toplum içinde, kamusal alanda,toplu taşımada veya dialog halindeyken rahatsız edici  kokulardan rahatsız olabilmektedir. Ağız Kokusu  yaygın olmakla beraber  sosyal hayatı da etkilemektedir. Kişilerde iletişim kurmama ve özgüven eksikliklerine neden olmaktadır.

Ağız Kokusu (Halitosis) geçici veya kronik(sürekli) olabilir.Genellikle (%70 oranında)  geçici bir rahatsızlık olmakla beraber  birden fazla sebebi olabilir. Geçici ağız kokularında sebep genellikle ağız içinde kalan yiyeceklerin mikroorganizmalar tarafından çürütülmesidir.

Kaynaklara baktığımızda ise tablo şöyle dağılmıştır.

 1. %90 Ağız kaynaklı sebepler,
 2. %8 Üst solunum kaynaklı sebepler,
 3. %1 Sistemik enfeksiyonlar,
 4. %1 Gastrointestinal sebepler,

Ağız Kaynaklı Sebepler ve Yapılabileceklerimiz Nelerdir?

 • Diş Fırçalamanın ardından, dil fırçalamayan hastalarda dil üstünde gıda yapışması sonrası bakteri artışı oluşur. Bu ciddi koku kaynaklarından biridir. Çünkü dil ağız içindeki bakterilerin  %80 inin yuvasıdır. Bu sebeple muhakkak DİL  FIRÇALANMALIDIR.
 • Dişeti  İltihabı gibi hastalıklar ağır ve keskin bir koku yapabilir. Dişlerinizi fırçalarken dişetlerinizde kanama oluşuyorsa mutlaka  Diş Hekiminize gitmelisiniz. Unutulmamalıdır ki dişeti kanaması, dişeti iltihabının ilk ve en belirgin belirtisidir.  DÜZENLİ OLARAK 6 AYDA 1 DİŞTAŞI TEMİZLİĞİ YAPTIRMANIZ VE  RUTİN DİŞ TEMİZLİĞİNİZDE MUTLAKA DİŞ İPİ KULLANMALISINIZ. DİŞ TEMİZLİĞİNİZİ AĞIZ GARGARALARI ve SPREYLER İLE DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ.
 • Kserostomi  (ağız kuruluğu), tükürük akışının ve miktarının azlığından kaynaklı bir hastalıktır. Tükürüğün en önemli görevlerinden biri de dişleri yıkamak olduğu için azalması durumunda Ağız Kokusu (Halitosis) oluşacaktır. Bunun için BOL SU İÇİLMELİSİNİZ. Ayrıca  XYLİTOL  içeren sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Düzenli Diş fırçalamama ağız kokusuna sebep olan bir diğer unsurdur. DİŞLERİNİZİ GÜNDE 2 DEFA DÜZENLİ OLARAK FIRÇALAYI ve  DİŞ ARAYÜZ  BAKIMI YAPMAYI  İHMAL ETMEMELİSİNİZ.
 • Bunların dışında , ağız hijyeni  iyi olan ve dişlerinde herhangi bir problem bulunmayan hastalarımız da aynı şikayetle kliniğimize başvurmaktadır. Böyle durumlarda hastamızın diğer sistemik durumları incelenmelidir.
 • Bunlar;  solunum yolu rahatsızlıkları (sinüzit, kronik burun tıkanıklıkları,boğaz enfeksiyonları, vb.) veya sistemik enfeksiyonlar ( faranjit, akciğer absesi, böbrek yetmezliği, menstrüasyon gibi) kaynaklı olabilir.
 • Sonuç olarak ağız kokusu çözümü olan tedavi edilebilir  bir problemdir.  Kişilerin çekinmeden hekimine başvurmalıdır.


PROBLEMS WITH OUR MEDICINE

Our specialist doctors answer questions from you.

RESERVATION FORM

!
!
!

RESERVATION FORM

!
!