Diş sağlığınız ile ilgili herşeyi sorun...

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları )

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları ve tedavi edilmesiyle  ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Periodontoloji bölümü hangi tedavileri gerçekleştirmektedir?

Periodontoloji dalında;  diştaşı temizliğiyle başlayıp, hastalığın şiddetine göre küretaj, flap operasyonları ve estetik dişeti operasyonları kadar ileri periodontal tedavileri kapsayan işlemler bütünüdür.

Hasta dişeti sorunu yaşadığını nasıl anlar?

Dişeti hastalıklarının en önemli belirtisi, dişeti kanamasıdır. Bunun yanı sıra, dişetlerinde görülen şişme ve kızarıklık,kaşıntı ve kurcalama hissi, bölgesel veya yaygın çekilmeler ve çekilen bölgelerde hassasiyetle de kendini belli eder. Daha ileri durumlarda ise, diş ve diş eti arasından iltihap akışı, dişlerde patolojik migrasyon dediğimiz yer değişikliği, dişetinde uzama ve sallanmalar gözlemlenebilir. Tüm bu belirtilere kötü koku ve tat eşlik edebilir.

Diş fırçalarken dişetleri kanıyorsa bir sorun var mıdır, bir hekime gitmeli mi?

Diş fırçalarken gelişen dişeti kanaması, dişeti hastalığının en erken ve en önemli belirtisidir. Mutlaka bir dişeti hastalıkları(Periodontoloji) uzmanına gitmek gerekir.

Dişeti rahatsızlıkları başka bir hastalığın habercisi olabilir mi?

Diş eti sağlığı genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Günümüzde yapılan pek çok çalışma sonucunda şeker hastalığı ile dişeti hastalığı arasında önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir .Şeker hastalarında dişetlerinde kanama, ödem ve abse gelişimine yatkınlık gözlenir. Diyabetin yanısıra, kalp hastalıkları ve Akciğer hastalıkları ile dişeti hastalıkları arasında da önemli ilişkiler bulunmuştur. Lökoplaki, Liken planus gibi bazı cilt hastalıklarının ilk belirtilerini diş eti ve yanak mukozasında yaygın kızarıklık ve plaklar şeklinde gözlemleyebiliriz. Ayrıca erken dönemde dişetlerinde görülen tipik eritem şeklindeki yaygın kızarıklık ve kanama, Lösemi gibi bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir.

  

 HEKİMLERİMİZE SORUN

Uzman hekimlerimiz sizlerden gelen soruları cevaplıyor.

RANDEVU FORMU

!
!
!

SORU FORMU

!
!