Diş sağlığınız ile ilgili herşeyi sorun...

Diş Sıkarak Çenenize 5 Ton'a kadar baskı Uyguladığınızı BİLİYOR musunuz?

Diş Sıkarak Çenenize 5 Ton'a kadar baskı Uyguladığınızı BİLİYOR musunuz?

Diş  Sıkarak Çenenize 

5 Ton'a kadar baskı

Uyguladığınızı BİLİYOR musunuz?

 

         Bir kişinin diş sıkma gücünün 5 tona kadar ulaşabildiğine dikkati çekerek, “"Özellikle gece uyurken dişlerin sıkılması aşınmalara, kök uçlarında zararlara neden olur. Bunlar da zamanla diş kaybına yol açar"”

         Stresle birlikte ortaya çıkan gece diş sıkmalarının ağız ve vücut sağlığı açısından da bazı sıkıntılar yaşatır.

İnsanların daha çok gece farkında olmadan bu rahatsızlığı yaşadığına dikkati çeken Dt.Sevcan Biçer; şunları bildirdi.

“Beyin bölgesine stres ne kadar yoğun iletilirse çiğneme kaslarının sıkımı o oranda güçleşir ve kişi farkında olmadan dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Çene kasları çok güçlüdür. Yapılan araştırmalar bir kişinin diş sıkma gücünün 5 tona kadar ulaşabildiğini gösteriyor. Çene kasları diğer kaslara göre yorulmazlar. Bunun kasılma gücü daha fazladır.”

DİŞ KAYIPLARINDA DA YOL AÇIYOR

Diş sıkmanın önüne geçebilmek için stresten uzak kalmanın gerekliliğine vurgu yapan Dentaloji Ağız ve Diş Sağılığı Başhekimi Dt. Sevcan Biçer, bu rahatsızlığın baş, boyun, bel ağrılarına da yol açtığını ifade etti.

Kişilerin ancak uyandığında çenesindeki ağrıdan bu rahatsızlığı farkedebileceğine işaret eden Biçer, “Özellikle gece uyurken dişlerin sıkılması aşınmalara, kök uçlarında zararlara neden olur. Bunlar da zamanla diş kaybına yol açar” dedi.

Biçer, bruksizm denen bu rahatsızlığın önlenebilmesi için günde iki kez 20'şer dakika çene eklemine sıcak havluyla masaj yapılabileceğini, şeker ve kafein tüketiminden uzak durarak yumuşak gıdalarla beslenebileceği, gece yatarken de diş sıkma önleyici aparat kullanabileceği tavsiyesinde bulundu.

13.07.2017
0


HEKİMLERİMİZE SORUN

Uzman hekimlerimiz sizlerden gelen soruları cevaplıyor.

RANDEVU FORMU

!
!
!

SORU FORMU

!
!